Mini Biography
| Name | Andres Maldonado |
|---|---|
| Date of Birth | April 09, 1994 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Andres Maldonado is a Venezuelan, Uruguayan professional football player. He plays on the Right foot as Defender - Centre-Back. Andres Maldonado was born on 9-Apr-1994 in Caracas. You might be interested to know more about Andres Maldonado. So, in this article, we discussed all information about Andres Maldonado's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Andres Maldonado.
Table of Contents (Quick Links)
Andres Maldonado Biography
Do you wanna know Andres Maldonado's full Biodata? Andres Maldonado is a Footballer. He was born in Caracas on April 09, 1994. He is 29 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Andres Maldonado |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Andrés Eduardo Maldonado Manzini |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 9-Apr-1994 |
| Age in 2024 | 29 |
| Birth Place | Caracas |
| Country | Venezuela |
| Nationality | Venezuelan, Uruguayan |
| Height | 1.89 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Andres Maldonado Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Andres Maldonado? What is the income source of Andres Maldonado? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Andres Maldonado?As of 2024, the current net worth of Andres Maldonado is $250K-$500K.
Andres Maldonado Age, and Birthday Info 2024
Andres Maldonado's Birthday Countdown
Andres Maldonado's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Andres Maldonado? In this section, we will talk about Andres Maldonado's age, and birthday-related info. Andres Maldonado's actual age is 29, and birthday is on 9-Apr-1994. When is Andres Maldonado's next birthday? The next birthday of Andres Maldonado is on 09 April, 2024.
| Birthday | 9-Apr-1994 |
|---|---|
| Name of the Day | Saturday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aries |
| Next Birthday | 09 April, 2024 |
| Age in 2024 | 29 years |
| Place of Birth | Caracas |
| Country of Birth | Venezuela |
Andres Maldonado's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Andres Maldonado? The physical condition of Andres Maldonado is good. How tall is Andres Maldonado? Want to know Andres Maldonado's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.89 m., and weight is -.
- Andres Maldonado's Height: 1.89 m.
- Andres Maldonado's Weight: -
In the below table, you will find the height of Andres Maldonado in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'2" |
|---|---|
| In Meters: 1.89 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Andres Maldonado Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Andres Maldonado is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Andres Maldonado? In this section, we will talk about Andres Maldonado's personal life, life story. As you are curious to know about Andres Maldonado. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Andres Maldonado Transfer Market Value
Now we are going to talk about Andres Maldonado's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €150Th. |
|---|---|
| Highest Market Value | €200Th. |
Andres Maldonado Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Andres Maldonado:
- Andrés Maldonado is the nephew of Carlos Maldonado (Retired).Andrés Maldonado is the son of Saúl Maldonado.Andrés Maldonado is the cousin of Giancarlo Maldonado.Andrés Maldonado is the twin brother of Javier Maldonado (Without Club).
- He plays on the Right foot as Defender - Centre-Back.
- He was born on Saturday.
- The highest market value of Andres Maldonado was €200Th.
| Player of | Venezuela Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Defender - Centre-Back |
Andres Maldonado Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Andres Maldonado? In this table, we added the education information of Andres Maldonado. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Andres Maldonado. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Andres Maldonado
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Andres Maldonado.
- What is the Net Worth of Andres Maldonado?
The Net Worth of Andres Maldonado is $250K-$500K.
- What is the Height of Andres Maldonado?
The height of Andres Maldonado is 1.89.
- Where is the birthplace of Andres Maldonado?
The birthplace of Andres Maldonado is Caracas.
- What is the Date of Birth of Andres Maldonado?
The birthday of Andres Maldonado is on 9-Apr-1994.
- Is Andres Maldonado Married?
The marital status of Andres Maldonado is: Yet to be updated
- In which country does Andres Maldonado play football?
Andres Maldonado plays football in Venezuela.
- Is Andres Maldonado left or right footed.
Andres Maldonado is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Andres Maldonado's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Andres Maldonado. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Andres Maldonado's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Andres Maldonado. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.