Mini Biography
| Name | Anita Gillette |
|---|---|
| Date of Birth | August 16, 1936 |
| Profession | American Actress |
| Net Worth | $100k-$1m (Approx |
Anita Gillette (born Anita Ruth Schwartzer; 1936) is an American actress who has appeared in stage, film, and television. You might be interested to know more about Anita Gillette. So, in this article, we discussed all information about Anita Gillette's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Anita Gillette Biography
Do you wanna know Anita Gillette's full Biodata? Anita Gillette also known as Anita Luebben is an American Actress. She was born in Baltimore, Maryland, U.S. on August 16, 1936. She is 87 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Anita Gillette |
|---|---|
| Nickname | Anita Luebben |
| Gender | Female |
| Date of Birth | 16-Aug-1936 |
| Age in 2024 | 87 |
| Birth Place | Baltimore, Maryland, U.S. |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.6 m |
| Weight | - KG |
| Profession | American Actress |
Anita Gillette Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Anita Gillette? What is the income source of Anita Gillette? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Anita Gillette?As of 2024, the current net worth of Anita Gillette is $100k-$1m (Approx.
Anita Gillette Age, and Birthday Info 2024
Anita Gillette's Birthday Countdown
Anita Gillette's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Anita Gillette? In this section, we will talk about Anita Gillette's age, and birthday-related info. Anita Gillette's actual age is 87, and birthday is on 16-Aug-1936. When is Anita Gillette's next birthday? The next birthday of Anita Gillette is on 16 August, 2024.
| Birthday | 16-Aug-1936 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Leo |
| Next Birthday | 16 August, 2024 |
| Age in 2024 | 87 years |
| Place of Birth | Baltimore, Maryland, U.S. |
| Country of Birth | United States |
Anita Gillette's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Anita Gillette? The physical condition of Anita Gillette is good. How tall is Anita Gillette? Want to know Anita Gillette's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.6 m., and weight is -.
- Anita Gillette's Height: 1.6 m.
- Anita Gillette's Weight: -
In the below table, you will find the height of Anita Gillette in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'3" |
|---|---|
| In Meters: 1.6 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Anita Gillette Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Anita Gillette is married or unmarried? Who is the Boyfriend of Anita Gillette? In this section, we will talk about Anita Gillette's personal life, life story. As you are curious to know about Anita Gillette. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Anita Gillette Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Anita Gillette? In this table, we added the education information of Anita Gillette. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Anita Gillette. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Anita Gillette
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Anita Gillette.
- What is the Net Worth of Anita Gillette?
The Net Worth of Anita Gillette is $100k-$1m (Approx.
- What is the Height of Anita Gillette?
The height of Anita Gillette is 1.6.
- Where is the birthplace of Anita Gillette?
The birthplace of Anita Gillette is Baltimore, Maryland, U.S..
- What is the Date of Birth of Anita Gillette?
The birthday of Anita Gillette is on 16-Aug-1936.
- Is Anita Gillette Married?
The marital status of Anita Gillette is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Anita Gillette's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Anita Gillette. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Anita Gillette's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Anita Gillette. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.