Mini Biography
| Name | Ben Pearson |
|---|---|
| Date of Birth | January 04, 1995 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $4M- $6M |
Ben Pearson is a English professional football player. He plays on the Right foot as Midfield - Central Midfield. Ben Pearson was born on 4-Jan-1995 in Oldham. Want to more about him? In this article, we covered Ben Pearson's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Ben Pearson Biography
Do you wanna know Ben Pearson's full Biodata? Ben Pearson is a Footballer. He was born in Oldham on January 04, 1995. He is 29 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Ben Pearson |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Benjamin David Pearson |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 4-Jan-1995 |
| Age in 2024 | 29 |
| Birth Place | Oldham |
| Country | England |
| Nationality | English |
| Height | 1.76 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Ben Pearson Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Ben Pearson? What is the income source of Ben Pearson? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Ben Pearson?As of 2024, the current net worth of Ben Pearson is $4M- $6M.
Ben Pearson Age, and Birthday Info 2024
Ben Pearson's Birthday Countdown
Ben Pearson's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Ben Pearson? In this section, we will talk about Ben Pearson's age, and birthday-related info. Ben Pearson's actual age is 29, and birthday is on 4-Jan-1995. When is Ben Pearson's next birthday? The next birthday of Ben Pearson is on 04 January, 2025.
| Birthday | 4-Jan-1995 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Capricorn |
| Next Birthday | 04 January, 2025 |
| Age in 2024 | 29 years |
| Place of Birth | Oldham |
| Country of Birth | England |
Ben Pearson's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Ben Pearson? The physical condition of Ben Pearson is good. How tall is Ben Pearson? Want to know Ben Pearson's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.76 m., and weight is -.
- Ben Pearson's Height: 1.76 m.
- Ben Pearson's Weight: -
In the below table, you will find the height of Ben Pearson in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'9" |
|---|---|
| In Meters: 1.76 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Ben Pearson Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Ben Pearson is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Ben Pearson? In this section, we will talk about Ben Pearson's personal life, life story. As you are curious to know about Ben Pearson. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Ben Pearson Transfer Market Value
Now we are going to talk about Ben Pearson's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €2.50m |
|---|---|
| Highest Market Value | €3.00m |
Ben Pearson Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Ben Pearson:
- Manchester United (2004-2013)
- He plays on the Right foot as Midfield - Central Midfield.
- He was born on Wednesday.
- The highest market value of Ben Pearson was €3.00m
| Player of | England Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Midfield - Central Midfield |
Ben Pearson Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Ben Pearson? In this table, we added the education information of Ben Pearson. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Ben Pearson. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Ben Pearson
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Ben Pearson.
- What is the Net Worth of Ben Pearson?
The Net Worth of Ben Pearson is $4M- $6M.
- What is the Height of Ben Pearson?
The height of Ben Pearson is 1.76.
- Where is the birthplace of Ben Pearson?
The birthplace of Ben Pearson is Oldham.
- What is the Date of Birth of Ben Pearson?
The birthday of Ben Pearson is on 4-Jan-1995.
- Is Ben Pearson Married?
The marital status of Ben Pearson is: Yet to be updated
- In which country does Ben Pearson play football?
Ben Pearson plays football in England.
- Is Ben Pearson left or right footed.
Ben Pearson is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Ben Pearson's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Ben Pearson. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Ben Pearson's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Ben Pearson. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.