Mini Biography
| Name | Fred Coleman |
|---|---|
| Date of Birth | January 31, 1975 |
| Profession | American Football Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Fred Coleman is an American Football Player. He was born in Tyler on January 31, 1975. Want to more about him? In this article, we covered Fred Coleman's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Fred Coleman Biography
Do you wanna know Fred Coleman's full Biodata? Fred Coleman is an American Football Player. He was born in Tyler on January 31, 1975. He is 48 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Fred Coleman |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 31-Jan-1975 |
| Age in 2024 | 48 |
| Birth Place | Tyler |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.85 m |
| Weight | 86 KG |
| Profession | American Football Player |
Fred Coleman Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Fred Coleman? What is the income source of Fred Coleman? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Fred Coleman?As of 2024, the current net worth of Fred Coleman is $1.5 Million.
Fred Coleman Age, and Birthday Info 2024
Fred Coleman's Birthday Countdown
Fred Coleman's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Fred Coleman? In this section, we will talk about Fred Coleman's age, and birthday-related info. Fred Coleman's actual age is 48, and birthday is on 31-Jan-1975. When is Fred Coleman's next birthday? The next birthday of Fred Coleman is on 31 January, 2024.
| Birthday | 31-Jan-1975 |
|---|---|
| Name of the Day | Friday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aquarius |
| Next Birthday | 31 January, 2024 |
| Age in 2024 | 48 years |
| Place of Birth | Tyler |
| Country of Birth | United States |
Fred Coleman's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Fred Coleman? The physical condition of Fred Coleman is good. How tall is Fred Coleman? Want to know Fred Coleman's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.85 m., and weight is 86.
- Fred Coleman's Height: 1.85 m.
- Fred Coleman's Weight: 86 Kilograms
In the below table, you will find the height of Fred Coleman in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'1" |
|---|---|
| In Meters: 1.85 m. | |
| Weight | In Pound: 189.63 lbs |
| In KG: 86 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Fred Coleman Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Fred Coleman is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Fred Coleman? In this section, we will talk about Fred Coleman's personal life, life story. As you are curious to know about Fred Coleman. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Fred Coleman Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Fred Coleman? In this table, we added the education information of Fred Coleman. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Fred Coleman. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Fred Coleman
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Fred Coleman.
- What is the Net Worth of Fred Coleman?
The Net Worth of Fred Coleman is $1.5 Million.
- What is the Height of Fred Coleman?
The height of Fred Coleman is 1.85.
- Where is the birthplace of Fred Coleman?
The birthplace of Fred Coleman is Tyler.
- What is the Date of Birth of Fred Coleman?
The birthday of Fred Coleman is on 31-Jan-1975.
- Is Fred Coleman Married?
The marital status of Fred Coleman is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Fred Coleman's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Fred Coleman. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Fred Coleman's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Fred Coleman. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.