Mini Biography
| Name | George Ford |
|---|---|
| Date of Birth | March 16, 1993 |
| Profession | Rugby Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
George Ford is a well-known Rugby Player. He was born in England, United Kingdom on March 16, 1993. You might be interested to know more about George Ford. So, in this article, we discussed all information about George Ford's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is George Ford.
Table of Contents (Quick Links)
George Ford Biography
Do you wanna know George Ford's full Biodata? George Ford is a Rugby Player. He was born in England on March 16, 1993. He is 30 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | George Ford |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 16-Mar-1993 |
| Age in 2024 | 30 |
| Birth Place | England |
| Country | United Kingdom |
| Nationality | British |
| Height | 1.75 m |
| Weight | 87 KG |
| Profession | Rugby Player |
George Ford Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of George Ford? What is the income source of George Ford? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of George Ford?As of 2024, the current net worth of George Ford is $1.5 Million.
George Ford Age, and Birthday Info 2024
George Ford's Birthday Countdown
George Ford's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is George Ford? In this section, we will talk about George Ford's age, and birthday-related info. George Ford's actual age is 30, and birthday is on 16-Mar-1993. When is George Ford's next birthday? The next birthday of George Ford is on 16 March, 2024.
| Birthday | 16-Mar-1993 |
|---|---|
| Name of the Day | Tuesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Pisces |
| Next Birthday | 16 March, 2024 |
| Age in 2024 | 30 years |
| Place of Birth | England |
| Country of Birth | United Kingdom |
George Ford's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of George Ford? The physical condition of George Ford is good. How tall is George Ford? Want to know George Ford's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.75 m., and weight is 87.
- George Ford's Height: 1.75 m.
- George Ford's Weight: 87 Kilograms
In the below table, you will find the height of George Ford in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'9" |
|---|---|
| In Meters: 1.75 m. | |
| Weight | In Pound: 191.84 lbs |
| In KG: 87 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
George Ford Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether George Ford is married or unmarried? Who is the Girlfriend of George Ford? In this section, we will talk about George Ford's personal life, life story. As you are curious to know about George Ford. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
George Ford Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of George Ford? In this table, we added the education information of George Ford. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of George Ford. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about George Ford
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about George Ford.
- What is the Net Worth of George Ford?
The Net Worth of George Ford is $1.5 Million.
- What is the Height of George Ford?
The height of George Ford is 1.75.
- Where is the birthplace of George Ford?
The birthplace of George Ford is England.
- What is the Date of Birth of George Ford?
The birthday of George Ford is on 16-Mar-1993.
- Is George Ford Married?
The marital status of George Ford is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about George Ford's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about George Ford. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about George Ford's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of George Ford. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.