Mini Biography
| Name | IYO SKY |
|---|---|
| Date of Birth | May 08, 1990 |
| Profession | Wrestler |
| Net Worth | $30 M |
There are plenty of high-flying Superstars, but theres only one Genius of the Sky. An aerial artist without peer, IYO SKY touched down in NXT in the summer of 2018, after she was announced to great fanfare as a new signee at a WWE Live Event in Tokyo. For SKY, who was thrice named the top women's wrestler of the year by national Japanese newspaper Tokyo Sports before joining NXT, her mission is clear: Having ascended the mountaintop in her native country, SKYwants to conquer new frontiers and prove that shes not only the best wrestler in her homeland, but in the entire world. Moonsaults, hurricanranas and springboard dropkicks are SKYs stock-in-trade, and youd expect nothing less from a Superstar who cites Rey Mysterio as her greatest inspiration. The WWE Universe saw SKYs gravity-defying antics up-close for the first time in the 2018 Mae Young Classic, where The Genius of the Sky soared all the way to the tournament final at WWE Evolution. Want to more about her? In this article, we covered IYO SKY's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
IYO SKY Biography
Do you wanna know IYO SKY's full Biodata? IYO SKY also known as Masami Odate (????, ?date Masami), Biba Kasai, Hitokiri, Io Shirai, Iotica, Iyo Sky, Midnight Angel, Oyuki, T-2 Mask, Tenk? Sh?jo Lusca is a Wrestler. She was born in Tokyo, Japan on May 08, 1990. She is 33 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | IYO SKY |
|---|---|
| Nickname | Masami Odate (????, ?date Masami), Biba Kasai, Hitokiri, Io Shirai, Iotica, Iyo Sky, Midnight Angel, Oyuki, T-2 Mask, Tenk? Sh?jo Lusca |
| Gender | Female |
| Date of Birth | 8-May-1990 |
| Age in 2024 | 33 |
| Birth Place | Tokyo, Japan |
| Country | Japan |
| Nationality | Japanese |
| Height | 1.55 m |
| Weight | 54 KG |
| Profession | Wrestler |
IYO SKY Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of IYO SKY? What is the income source of IYO SKY? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of IYO SKY?As of 2024, the current net worth of IYO SKY is $30 M.
IYO SKY Age, and Birthday Info 2024
IYO SKY's Birthday Countdown
IYO SKY's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is IYO SKY? In this section, we will talk about IYO SKY's age, and birthday-related info. IYO SKY's actual age is 33, and birthday is on 8-May-1990. When is IYO SKY's next birthday? The next birthday of IYO SKY is on 08 May, 2024.
| Birthday | 8-May-1990 |
|---|---|
| Name of the Day | Tuesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Taurus |
| Next Birthday | 08 May, 2024 |
| Age in 2024 | 33 years |
| Place of Birth | Tokyo, Japan |
| Country of Birth | Japan |
IYO SKY's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of IYO SKY? The physical condition of IYO SKY is good. How tall is IYO SKY? Want to know IYO SKY's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.55 m., and weight is 54.
- IYO SKY's Height: 1.55 m.
- IYO SKY's Weight: 54 Kilograms
In the below table, you will find the height of IYO SKY in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'1" |
|---|---|
| In Meters: 1.55 m. | |
| Weight | In Pound: 119.07 lbs |
| In KG: 54 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
IYO SKY Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether IYO SKY is married or unmarried? Who is the Boyfriend of IYO SKY? In this section, we will talk about IYO SKY's personal life, life story. As you are curious to know about IYO SKY. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
IYO SKY Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of IYO SKY? In this table, we added the education information of IYO SKY. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of IYO SKY. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about IYO SKY
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about IYO SKY.
- What is the Net Worth of IYO SKY?
The Net Worth of IYO SKY is $30 M.
- What is the Height of IYO SKY?
The height of IYO SKY is 1.55.
- Where is the birthplace of IYO SKY?
The birthplace of IYO SKY is Tokyo, Japan.
- What is the Date of Birth of IYO SKY?
The birthday of IYO SKY is on 8-May-1990.
- Is IYO SKY Married?
The marital status of IYO SKY is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about IYO SKY's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about IYO SKY. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about IYO SKY's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of IYO SKY. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.