Mini Biography
| Name | Joel Abu Hanna |
|---|---|
| Date of Birth | January 22, 1998 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $14M |
Joel Abu Hanna is a Israeli, German professional football player. He plays on the Left foot as Defender - Centre-Back. Joel Abu Hanna was born on 22-Jan-1998 in Troisdorf. Want to more about him? In this article, we covered Joel Abu Hanna's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Joel Abu Hanna.
Table of Contents (Quick Links)
Joel Abu Hanna Biography
Do you wanna know Joel Abu Hanna's full Biodata? Joel Abu Hanna is a Footballer. He was born in Troisdorf on January 22, 1998. He is 25 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Joel Abu Hanna |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | ג'ואל אבו חנא |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 22-Jan-1998 |
| Age in 2024 | 25 |
| Birth Place | Troisdorf |
| Country | Israel |
| Nationality | Israeli, German |
| Height | 1.84 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Joel Abu Hanna Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Joel Abu Hanna? What is the income source of Joel Abu Hanna? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Joel Abu Hanna?As of 2024, the current net worth of Joel Abu Hanna is $14M.
Joel Abu Hanna Age, and Birthday Info 2024
Joel Abu Hanna's Birthday Countdown
Joel Abu Hanna's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Joel Abu Hanna? In this section, we will talk about Joel Abu Hanna's age, and birthday-related info. Joel Abu Hanna's actual age is 25, and birthday is on 22-Jan-1998. When is Joel Abu Hanna's next birthday? The next birthday of Joel Abu Hanna is on 22 January, 2024.
| Birthday | 22-Jan-1998 |
|---|---|
| Name of the Day | Thursday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aquarius |
| Next Birthday | 22 January, 2024 |
| Age in 2024 | 25 years |
| Place of Birth | Troisdorf |
| Country of Birth | Israel |
Joel Abu Hanna's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Joel Abu Hanna? The physical condition of Joel Abu Hanna is good. How tall is Joel Abu Hanna? Want to know Joel Abu Hanna's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.84 m., and weight is -.
- Joel Abu Hanna's Height: 1.84 m.
- Joel Abu Hanna's Weight: -
In the below table, you will find the height of Joel Abu Hanna in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'0" |
|---|---|
| In Meters: 1.84 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Joel Abu Hanna Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Joel Abu Hanna is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Joel Abu Hanna? In this section, we will talk about Joel Abu Hanna's personal life, life story. As you are curious to know about Joel Abu Hanna. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Joel Abu Hanna Transfer Market Value
Now we are going to talk about Joel Abu Hanna's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €300Th. |
|---|---|
| Highest Market Value | €1.20m |
Joel Abu Hanna Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Joel Abu Hanna:
- SC Uckerath, TuRa Hennef, FC Hennef 05 (-2008), Bayer 04 Leverkusen (2008-2016)
- He plays on the Left foot as Defender - Centre-Back.
- He was born on Thursday.
- The highest market value of Joel Abu Hanna was €1.20m
| Player of | Israel Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Left |
| Prefered Position | Defender - Centre-Back |
Joel Abu Hanna Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Joel Abu Hanna? In this table, we added the education information of Joel Abu Hanna. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Joel Abu Hanna. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Joel Abu Hanna
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Joel Abu Hanna.
- What is the Net Worth of Joel Abu Hanna?
The Net Worth of Joel Abu Hanna is $14M.
- What is the Height of Joel Abu Hanna?
The height of Joel Abu Hanna is 1.84.
- Where is the birthplace of Joel Abu Hanna?
The birthplace of Joel Abu Hanna is Troisdorf.
- What is the Date of Birth of Joel Abu Hanna?
The birthday of Joel Abu Hanna is on 22-Jan-1998.
- Is Joel Abu Hanna Married?
The marital status of Joel Abu Hanna is: Yet to be updated
- In which country does Joel Abu Hanna play football?
Joel Abu Hanna plays football in Israel.
- Is Joel Abu Hanna left or right footed.
Joel Abu Hanna is Left footed.
Conclusion
So that's all we have about Joel Abu Hanna's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Joel Abu Hanna. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Joel Abu Hanna's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Joel Abu Hanna. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.