Mini Biography
| Name | Jude Bellingham |
|---|---|
| Date of Birth | June 29, 2003 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Jude Bellingham is a English professional football player. He plays on the Right foot as Midfield - Central Midfield. Jude Bellingham was born on 29-Jun-2003 in Stourbridge. You might be interested to know more about Jude Bellingham. So, in this article, we discussed all information about Jude Bellingham's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Jude Bellingham.
Table of Contents (Quick Links)
Jude Bellingham Biography
Do you wanna know Jude Bellingham's full Biodata? Jude Bellingham is a Footballer. He was born in Stourbridge on June 29, 2003. He is 20 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Jude Bellingham |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Jude Victor William Bellingham |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 29-Jun-2003 |
| Age in 2024 | 20 |
| Birth Place | Stourbridge |
| Country | England |
| Nationality | English |
| Height | 1.86 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Jude Bellingham Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Jude Bellingham? What is the income source of Jude Bellingham? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Jude Bellingham?As of 2024, the current net worth of Jude Bellingham is $250K-$500K.
Jude Bellingham Age, and Birthday Info 2024
Jude Bellingham's Birthday Countdown
Jude Bellingham's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Jude Bellingham? In this section, we will talk about Jude Bellingham's age, and birthday-related info. Jude Bellingham's actual age is 20, and birthday is on 29-Jun-2003. When is Jude Bellingham's next birthday? The next birthday of Jude Bellingham is on 29 June, 2024.
| Birthday | 29-Jun-2003 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Cancer |
| Next Birthday | 29 June, 2024 |
| Age in 2024 | 20 years |
| Place of Birth | Stourbridge |
| Country of Birth | England |
Jude Bellingham's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Jude Bellingham? The physical condition of Jude Bellingham is good. How tall is Jude Bellingham? Want to know Jude Bellingham's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.86 m., and weight is -.
- Jude Bellingham's Height: 1.86 m.
- Jude Bellingham's Weight: -
In the below table, you will find the height of Jude Bellingham in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'1" |
|---|---|
| In Meters: 1.86 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Jude Bellingham Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Jude Bellingham is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Jude Bellingham? In this section, we will talk about Jude Bellingham's personal life, life story. As you are curious to know about Jude Bellingham. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Jude Bellingham Transfer Market Value
Now we are going to talk about Jude Bellingham's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €80.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €80.00m |
Jude Bellingham Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Jude Bellingham:
- Birmingham City have negotiated a 5% sell-on clause.
- Youngest ever player to feature for Birmingham City at the age of 16 years and 38 days old.
- Youngest player to score for Birmingham City at 16 years and 63 days.
- Bellingham's transfer from Birmingham City to Borussia Dortmund set a world record transfer fee for a 17 year old when it happened.
- Upon Bellingham's departure to Borussia Dortmund, Birmingham City retired the no.22 shirt in recognition of him and to inspire others.
- Jude Bellingham is the brother of Jobe Bellingham (Birmingham City U18).
- He plays on the Right foot as Midfield - Central Midfield.
- He was born on Sunday.
- The highest market value of Jude Bellingham was €80.00m
| Player of | England Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Midfield - Central Midfield |
Jude Bellingham Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Jude Bellingham? In this table, we added the education information of Jude Bellingham. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Jude Bellingham. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Jude Bellingham
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Jude Bellingham.
- What is the Net Worth of Jude Bellingham?
The Net Worth of Jude Bellingham is $250K-$500K.
- What is the Height of Jude Bellingham?
The height of Jude Bellingham is 1.86.
- Where is the birthplace of Jude Bellingham?
The birthplace of Jude Bellingham is Stourbridge.
- What is the Date of Birth of Jude Bellingham?
The birthday of Jude Bellingham is on 29-Jun-2003.
- Is Jude Bellingham Married?
The marital status of Jude Bellingham is: Yet to be updated
- In which country does Jude Bellingham play football?
Jude Bellingham plays football in England.
- Is Jude Bellingham left or right footed.
Jude Bellingham is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Jude Bellingham's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Jude Bellingham. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Jude Bellingham's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Jude Bellingham. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.