Mini Biography
| Name | Julian Araujo |
|---|---|
| Date of Birth | August 13, 2001 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $100000- $1M |
Julian Araujo is a Mexican, American professional football player. He plays on the Right foot as Defender - Right-Back. Julian Araujo was born on 13-Aug-2001 in Lompoc, California. Want to more about him? In this article, we covered Julian Araujo's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Julian Araujo Biography
Do you wanna know Julian Araujo's full Biodata? Julian Araujo is a Footballer. He was born in Lompoc, California on August 13, 2001. He is 22 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Julian Araujo |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Julián Vicente Araujo Zúñiga |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 13-Aug-2001 |
| Age in 2024 | 22 |
| Birth Place | Lompoc, California |
| Country | Mexico |
| Nationality | Mexican, American |
| Height | 1.75 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Julian Araujo Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Julian Araujo? What is the income source of Julian Araujo? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Julian Araujo?As of 2024, the current net worth of Julian Araujo is $100000- $1M.
Julian Araujo Age, and Birthday Info 2024
Julian Araujo's Birthday Countdown
Julian Araujo's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Julian Araujo? In this section, we will talk about Julian Araujo's age, and birthday-related info. Julian Araujo's actual age is 22, and birthday is on 13-Aug-2001. When is Julian Araujo's next birthday? The next birthday of Julian Araujo is on 13 August, 2024.
| Birthday | 13-Aug-2001 |
|---|---|
| Name of the Day | Monday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Leo |
| Next Birthday | 13 August, 2024 |
| Age in 2024 | 22 years |
| Place of Birth | Lompoc, California |
| Country of Birth | Mexico |
Julian Araujo's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Julian Araujo? The physical condition of Julian Araujo is good. How tall is Julian Araujo? Want to know Julian Araujo's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.75 m., and weight is -.
- Julian Araujo's Height: 1.75 m.
- Julian Araujo's Weight: -
In the below table, you will find the height of Julian Araujo in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'9" |
|---|---|
| In Meters: 1.75 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Julian Araujo Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Julian Araujo is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Julian Araujo? In this section, we will talk about Julian Araujo's personal life, life story. As you are curious to know about Julian Araujo. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Julian Araujo Transfer Market Value
Now we are going to talk about Julian Araujo's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €4.50m |
|---|---|
| Highest Market Value | €4.50m |
Julian Araujo Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Julian Araujo:
- Central Coast Condors, Santa Barbara Soccer Club, Barça Residency Academy, Los Angeles Galaxy
- He plays on the Right foot as Defender - Right-Back.
- He was born on Monday.
- The highest market value of Julian Araujo was €4.50m
| Player of | Mexico Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Defender - Right-Back |
Julian Araujo Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Julian Araujo? In this table, we added the education information of Julian Araujo. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Julian Araujo. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Julian Araujo
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Julian Araujo.
- What is the Net Worth of Julian Araujo?
The Net Worth of Julian Araujo is $100000- $1M.
- What is the Height of Julian Araujo?
The height of Julian Araujo is 1.75.
- Where is the birthplace of Julian Araujo?
The birthplace of Julian Araujo is Lompoc, California.
- What is the Date of Birth of Julian Araujo?
The birthday of Julian Araujo is on 13-Aug-2001.
- Is Julian Araujo Married?
The marital status of Julian Araujo is: Yet to be updated
- In which country does Julian Araujo play football?
Julian Araujo plays football in Mexico.
- Is Julian Araujo left or right footed.
Julian Araujo is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Julian Araujo's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Julian Araujo. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Julian Araujo's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Julian Araujo. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.