Mini Biography
| Name | Khvicha Kvaratskhelia |
|---|---|
| Date of Birth | February 12, 2001 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $5.00M |
Khvicha Kvaratskhelia is a Georgian professional football player. He plays on the Both Left and Right foot as Attack - Left Winger. Khvicha Kvaratskhelia was born on 12-Feb-2001 in Tiflis. You might be interested to know more about Khvicha Kvaratskhelia. So, in this article, we discussed all information about Khvicha Kvaratskhelia's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Khvicha Kvaratskhelia.
Table of Contents (Quick Links)
Khvicha Kvaratskhelia Biography
Do you wanna know Khvicha Kvaratskhelia's full Biodata? Khvicha Kvaratskhelia is a Footballer. He was born in Tiflis on February 12, 2001. He is 22 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Khvicha Kvaratskhelia |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | ხვიჩა კვარაცხელია |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 12-Feb-2001 |
| Age in 2024 | 22 |
| Birth Place | Tiflis |
| Country | Georgia |
| Nationality | Georgian |
| Height | 1.83 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Khvicha Kvaratskhelia Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Khvicha Kvaratskhelia? What is the income source of Khvicha Kvaratskhelia? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Khvicha Kvaratskhelia?As of 2024, the current net worth of Khvicha Kvaratskhelia is $5.00M.
Khvicha Kvaratskhelia Age, and Birthday Info 2024
Khvicha Kvaratskhelia's Birthday Countdown
Khvicha Kvaratskhelia's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Khvicha Kvaratskhelia? In this section, we will talk about Khvicha Kvaratskhelia's age, and birthday-related info. Khvicha Kvaratskhelia's actual age is 22, and birthday is on 12-Feb-2001. When is Khvicha Kvaratskhelia's next birthday? The next birthday of Khvicha Kvaratskhelia is on 12 February, 2024.
| Birthday | 12-Feb-2001 |
|---|---|
| Name of the Day | Monday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aquarius |
| Next Birthday | 12 February, 2024 |
| Age in 2024 | 22 years |
| Place of Birth | Tiflis |
| Country of Birth | Georgia |
Khvicha Kvaratskhelia's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Khvicha Kvaratskhelia? The physical condition of Khvicha Kvaratskhelia is good. How tall is Khvicha Kvaratskhelia? Want to know Khvicha Kvaratskhelia's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.83 m., and weight is -.
- Khvicha Kvaratskhelia's Height: 1.83 m.
- Khvicha Kvaratskhelia's Weight: -
In the below table, you will find the height of Khvicha Kvaratskhelia in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'0" |
|---|---|
| In Meters: 1.83 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Khvicha Kvaratskhelia Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Khvicha Kvaratskhelia is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Khvicha Kvaratskhelia? In this section, we will talk about Khvicha Kvaratskhelia's personal life, life story. As you are curious to know about Khvicha Kvaratskhelia. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Khvicha Kvaratskhelia Transfer Market Value
Now we are going to talk about Khvicha Kvaratskhelia's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €15.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €18.00m |
Khvicha Kvaratskhelia Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Khvicha Kvaratskhelia:
- Khvicha Kvaratskhelia is the son of Badri Kvaratskhelia.
- He plays on the Both Left and Right foot as Attack - Left Winger.
- He was born on Monday.
- The highest market value of Khvicha Kvaratskhelia was €18.00m
| Player of | Georgia Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Both Left and Right |
| Prefered Position | Attack - Left Winger |
Khvicha Kvaratskhelia Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Khvicha Kvaratskhelia? In this table, we added the education information of Khvicha Kvaratskhelia. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Khvicha Kvaratskhelia. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Khvicha Kvaratskhelia
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Khvicha Kvaratskhelia.
- What is the Net Worth of Khvicha Kvaratskhelia?
The Net Worth of Khvicha Kvaratskhelia is $5.00M.
- What is the Height of Khvicha Kvaratskhelia?
The height of Khvicha Kvaratskhelia is 1.83.
- Where is the birthplace of Khvicha Kvaratskhelia?
The birthplace of Khvicha Kvaratskhelia is Tiflis.
- What is the Date of Birth of Khvicha Kvaratskhelia?
The birthday of Khvicha Kvaratskhelia is on 12-Feb-2001.
- Is Khvicha Kvaratskhelia Married?
The marital status of Khvicha Kvaratskhelia is: Yet to be updated
- In which country does Khvicha Kvaratskhelia play football?
Khvicha Kvaratskhelia plays football in Georgia.
- Is Khvicha Kvaratskhelia left or right footed.
Khvicha Kvaratskhelia is Both Left and Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Khvicha Kvaratskhelia's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Khvicha Kvaratskhelia. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Khvicha Kvaratskhelia's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Khvicha Kvaratskhelia. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.