Mini Biography
| Name | Kim Jin-young |
|---|---|
| Date of Birth | March 02, 1992 |
| Profession | Association Football Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Kim Jin-young is a celebrated Association Football Player. He was born in South Korea, South Korea on March 02, 1992. You might be interested to know more about Kim Jin-young. So, in this article, we discussed all information about Kim Jin-young's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Kim Jin-young.
Table of Contents (Quick Links)
Kim Jin-young Biography
Do you wanna know Kim Jin-young's full Biodata? Kim Jin-young is an Association Football Player. He was born in South Korea on March 02, 1992. He is 31 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Kim Jin-young |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 2-Mar-1992 |
| Age in 2024 | 31 |
| Birth Place | South Korea |
| Country | South Korea |
| Nationality | South Korean |
| Height | 1.96 m |
| Weight | 87 KG |
| Profession | Association Football Player |
Kim Jin-young Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Kim Jin-young? What is the income source of Kim Jin-young? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Kim Jin-young?As of 2024, the current net worth of Kim Jin-young is $1.5 Million.
Kim Jin-young Age, and Birthday Info 2024
Kim Jin-young's Birthday Countdown
Kim Jin-young's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Kim Jin-young? In this section, we will talk about Kim Jin-young's age, and birthday-related info. Kim Jin-young's actual age is 31, and birthday is on 2-Mar-1992. When is Kim Jin-young's next birthday? The next birthday of Kim Jin-young is on 02 March, 2024.
| Birthday | 2-Mar-1992 |
|---|---|
| Name of the Day | Monday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Pisces |
| Next Birthday | 02 March, 2024 |
| Age in 2024 | 31 years |
| Place of Birth | South Korea |
| Country of Birth | South Korea |
Kim Jin-young's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Kim Jin-young? The physical condition of Kim Jin-young is good. How tall is Kim Jin-young? Want to know Kim Jin-young's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.96 m., and weight is 87.
- Kim Jin-young's Height: 1.96 m.
- Kim Jin-young's Weight: 87 Kilograms
In the below table, you will find the height of Kim Jin-young in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'5" |
|---|---|
| In Meters: 1.96 m. | |
| Weight | In Pound: 191.84 lbs |
| In KG: 87 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Kim Jin-young Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Kim Jin-young is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Kim Jin-young? In this section, we will talk about Kim Jin-young's personal life, life story. As you are curious to know about Kim Jin-young. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Kim Jin-young Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Kim Jin-young? In this table, we added the education information of Kim Jin-young. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Kim Jin-young. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Kim Jin-young
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Kim Jin-young.
- What is the Net Worth of Kim Jin-young?
The Net Worth of Kim Jin-young is $1.5 Million.
- What is the Height of Kim Jin-young?
The height of Kim Jin-young is 1.96.
- Where is the birthplace of Kim Jin-young?
The birthplace of Kim Jin-young is South Korea.
- What is the Date of Birth of Kim Jin-young?
The birthday of Kim Jin-young is on 2-Mar-1992.
- Is Kim Jin-young Married?
The marital status of Kim Jin-young is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Kim Jin-young's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Kim Jin-young. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Kim Jin-young's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Kim Jin-young. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.