Mini Biography
| Name | Kim Yeon-koung |
|---|---|
| Date of Birth | February 26, 1988 |
| Profession | Volleyball Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Kim Yeon-koung is a Volleyball Player who was born on February 26, 1988 in South Korea. You might be interested to know more about Kim Yeon-koung. So, in this article, we discussed all information about Kim Yeon-koung's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Kim Yeon-koung.
Table of Contents (Quick Links)
Kim Yeon-koung Biography
Do you wanna know Kim Yeon-koung's full Biodata? Kim Yeon-koung is a Volleyball Player. She was born in South Korea on February 26, 1988. She is 35 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Kim Yeon-koung |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Female |
| Date of Birth | 26-Feb-1988 |
| Age in 2024 | 35 |
| Birth Place | South Korea |
| Country | South Korea |
| Nationality | South Korean |
| Height | 1.93 m |
| Weight | 73 KG |
| Profession | Volleyball Player |
Kim Yeon-koung Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Kim Yeon-koung? What is the income source of Kim Yeon-koung? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Kim Yeon-koung?As of 2024, the current net worth of Kim Yeon-koung is $1.5 Million.
Kim Yeon-koung Age, and Birthday Info 2024
Kim Yeon-koung's Birthday Countdown
Kim Yeon-koung's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Kim Yeon-koung? In this section, we will talk about Kim Yeon-koung's age, and birthday-related info. Kim Yeon-koung's actual age is 35, and birthday is on 26-Feb-1988. When is Kim Yeon-koung's next birthday? The next birthday of Kim Yeon-koung is on 26 February, 2024.
| Birthday | 26-Feb-1988 |
|---|---|
| Name of the Day | Friday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Pisces |
| Next Birthday | 26 February, 2024 |
| Age in 2024 | 35 years |
| Place of Birth | South Korea |
| Country of Birth | South Korea |
Kim Yeon-koung's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Kim Yeon-koung? The physical condition of Kim Yeon-koung is good. How tall is Kim Yeon-koung? Want to know Kim Yeon-koung's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.93 m., and weight is 73.
- Kim Yeon-koung's Height: 1.93 m.
- Kim Yeon-koung's Weight: 73 Kilograms
In the below table, you will find the height of Kim Yeon-koung in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'4" |
|---|---|
| In Meters: 1.93 m. | |
| Weight | In Pound: 160.97 lbs |
| In KG: 73 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Kim Yeon-koung Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Kim Yeon-koung is married or unmarried? Who is the Boyfriend of Kim Yeon-koung? In this section, we will talk about Kim Yeon-koung's personal life, life story. As you are curious to know about Kim Yeon-koung. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Kim Yeon-koung Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Kim Yeon-koung? In this table, we added the education information of Kim Yeon-koung. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Kim Yeon-koung. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Kim Yeon-koung
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Kim Yeon-koung.
- What is the Net Worth of Kim Yeon-koung?
The Net Worth of Kim Yeon-koung is $1.5 Million.
- What is the Height of Kim Yeon-koung?
The height of Kim Yeon-koung is 1.93.
- Where is the birthplace of Kim Yeon-koung?
The birthplace of Kim Yeon-koung is South Korea.
- What is the Date of Birth of Kim Yeon-koung?
The birthday of Kim Yeon-koung is on 26-Feb-1988.
- Is Kim Yeon-koung Married?
The marital status of Kim Yeon-koung is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Kim Yeon-koung's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Kim Yeon-koung. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Kim Yeon-koung's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Kim Yeon-koung. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.