Mini Biography
| Name | Luis Chavez |
|---|---|
| Date of Birth | January 15, 1996 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $3M |
Luis Chavez is a Mexican professional football player. He plays on the Left foot as Midfield - Defensive Midfield. Luis Chavez was born on 15-Jan-1996 in Cihuatlán. You might be interested to know more about Luis Chavez. So, in this article, we discussed all information about Luis Chavez's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Luis Chavez Biography
Do you wanna know Luis Chavez's full Biodata? Luis Chavez is a Footballer. He was born in Cihuatlán on January 15, 1996. He is 28 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Luis Chavez |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Luis Gerardo Chávez Magallón |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 15-Jan-1996 |
| Age in 2024 | 28 |
| Birth Place | Cihuatlán |
| Country | Mexico |
| Nationality | Mexican |
| Height | 1.78 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Luis Chavez Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Luis Chavez? What is the income source of Luis Chavez? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Luis Chavez?As of 2024, the current net worth of Luis Chavez is $3M.
Luis Chavez Age, and Birthday Info 2024
Luis Chavez's Birthday Countdown
Luis Chavez's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Luis Chavez? In this section, we will talk about Luis Chavez's age, and birthday-related info. Luis Chavez's actual age is 28, and birthday is on 15-Jan-1996. When is Luis Chavez's next birthday? The next birthday of Luis Chavez is on 15 January, 2025.
| Birthday | 15-Jan-1996 |
|---|---|
| Name of the Day | Monday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Capricorn |
| Next Birthday | 15 January, 2025 |
| Age in 2024 | 28 years |
| Place of Birth | Cihuatlán |
| Country of Birth | Mexico |
Luis Chavez's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Luis Chavez? The physical condition of Luis Chavez is good. How tall is Luis Chavez? Want to know Luis Chavez's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.78 m., and weight is -.
- Luis Chavez's Height: 1.78 m.
- Luis Chavez's Weight: -
In the below table, you will find the height of Luis Chavez in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'10" |
|---|---|
| In Meters: 1.78 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Luis Chavez Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Luis Chavez is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Luis Chavez? In this section, we will talk about Luis Chavez's personal life, life story. As you are curious to know about Luis Chavez. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Luis Chavez Transfer Market Value
Now we are going to talk about Luis Chavez's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €5.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €5.00m |
Luis Chavez Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Luis Chavez:
- Pachuca (-2011)
- He plays on the Left foot as Midfield - Defensive Midfield.
- He was born on Monday.
- The highest market value of Luis Chavez was €5.00m
| Player of | Mexico Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Left |
| Prefered Position | Midfield - Defensive Midfield |
Luis Chavez Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Luis Chavez? In this table, we added the education information of Luis Chavez. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Luis Chavez. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Luis Chavez
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Luis Chavez.
- What is the Net Worth of Luis Chavez?
The Net Worth of Luis Chavez is $3M.
- What is the Height of Luis Chavez?
The height of Luis Chavez is 1.78.
- Where is the birthplace of Luis Chavez?
The birthplace of Luis Chavez is Cihuatlán.
- What is the Date of Birth of Luis Chavez?
The birthday of Luis Chavez is on 15-Jan-1996.
- Is Luis Chavez Married?
The marital status of Luis Chavez is: Yet to be updated
- In which country does Luis Chavez play football?
Luis Chavez plays football in Mexico.
- Is Luis Chavez left or right footed.
Luis Chavez is Left footed.
Conclusion
So that's all we have about Luis Chavez's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Luis Chavez. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Luis Chavez's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Luis Chavez. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.