Mini Biography
| Name | Nick Madrigal |
|---|---|
| Date of Birth | March 05, 1997 |
| Profession | Baseball Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Nick Madrigal is a Baseball Player. He was born in Sacramento on March 05, 1997. You might be interested to know more about Nick Madrigal. So, in this article, we discussed all information about Nick Madrigal's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Nick Madrigal.
Table of Contents (Quick Links)
Nick Madrigal Biography
Do you wanna know Nick Madrigal's full Biodata? Nick Madrigal is a Baseball Player. He was born in Sacramento on March 05, 1997. He is 26 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Nick Madrigal |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 5-Mar-1997 |
| Age in 2024 | 26 |
| Birth Place | Sacramento |
| Country | - |
| Nationality | |
| Height | 1.73 m |
| Weight | 74 KG |
| Profession | Baseball Player |
Nick Madrigal Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Nick Madrigal? What is the income source of Nick Madrigal? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Nick Madrigal?As of 2024, the current net worth of Nick Madrigal is $1.5 Million.
Nick Madrigal Age, and Birthday Info 2024
Nick Madrigal's Birthday Countdown
Nick Madrigal's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Nick Madrigal? In this section, we will talk about Nick Madrigal's age, and birthday-related info. Nick Madrigal's actual age is 26, and birthday is on 5-Mar-1997. When is Nick Madrigal's next birthday? The next birthday of Nick Madrigal is on 05 March, 2024.
| Birthday | 5-Mar-1997 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Pisces |
| Next Birthday | 05 March, 2024 |
| Age in 2024 | 26 years |
| Place of Birth | Sacramento |
| Country of Birth | - |
Nick Madrigal's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Nick Madrigal? The physical condition of Nick Madrigal is good. How tall is Nick Madrigal? Want to know Nick Madrigal's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.73 m., and weight is 74.
- Nick Madrigal's Height: 1.73 m.
- Nick Madrigal's Weight: 74 Kilograms
In the below table, you will find the height of Nick Madrigal in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'8" |
|---|---|
| In Meters: 1.73 m. | |
| Weight | In Pound: 163.17 lbs |
| In KG: 74 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Nick Madrigal Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Nick Madrigal is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Nick Madrigal? In this section, we will talk about Nick Madrigal's personal life, life story. As you are curious to know about Nick Madrigal. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Nick Madrigal Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Nick Madrigal? In this table, we added the education information of Nick Madrigal. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Nick Madrigal. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Nick Madrigal
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Nick Madrigal.
- What is the Net Worth of Nick Madrigal?
The Net Worth of Nick Madrigal is $1.5 Million.
- What is the Height of Nick Madrigal?
The height of Nick Madrigal is 1.73.
- Where is the birthplace of Nick Madrigal?
The birthplace of Nick Madrigal is Sacramento.
- What is the Date of Birth of Nick Madrigal?
The birthday of Nick Madrigal is on 5-Mar-1997.
- Is Nick Madrigal Married?
The marital status of Nick Madrigal is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Nick Madrigal's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Nick Madrigal. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Nick Madrigal's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Nick Madrigal. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.