Mini Biography
| Name | Rikishi |
|---|---|
| Date of Birth | October 11, 1965 |
| Profession | Wrestler |
| Net Worth | $2 M |
WWE has been home to many giants, but few big men have been as agile as the 400 plus-pound Samoan wonder known as Rikishi. A member of the famed Anoa'i wrestling family, Rikishi made his WWE debut in the early 90s under the name Fatu. The Superstar immediately teamed up with his cousin, Samu, to form the Headshrinkers, a savage duo cut from the same cloth as their uncles, The Wild Samoans. The mad pair captured the World Tag Team Championship on April 26, 1994, defeating The Quebecers on Monday Night Raw. After losing the gold to Shawn Michaels & Diesel, The Headshrinkers split. Want to more about him? In this article, we covered Rikishi's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Rikishi.
Table of Contents (Quick Links)
Rikishi Biography
Do you wanna know Rikishi's full Biodata? Rikishi also known as Solofa Fatu Jr., Alofa the Polynesian Prince, Fatu, Headshrinker Fatu, Hustle Rikishi, J.R. Smooth, Junior Fatu, Kishi, "Make a Difference" Fatu, Rikishi, Riki-Shi, Rikishi Phatu, Solofa Fatu Jr., The Sultan, Sumo Rikishi is a Wrestler. He was born in Isle of Samoa on October 11, 1965. He is 58 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Rikishi |
|---|---|
| Nickname | Solofa Fatu Jr., Alofa the Polynesian Prince, Fatu, Headshrinker Fatu, Hustle Rikishi, J.R. Smooth, Junior Fatu, Kishi, "Make a Difference" Fatu, Rikishi, Riki-Shi, Rikishi Phatu, Solofa Fatu Jr., The Sultan, Sumo Rikishi |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 11-Oct-1965 |
| Age in 2024 | 58 |
| Birth Place | Isle of Samoa |
| Country | American Samoa |
| Nationality | American Samoan |
| Height | 1.85 m |
| Weight | 193 KG |
| Profession | Wrestler |
Rikishi Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Rikishi? What is the income source of Rikishi? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Rikishi?As of 2024, the current net worth of Rikishi is $2 M.
Rikishi Age, and Birthday Info 2024
Rikishi's Birthday Countdown
Rikishi's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Rikishi? In this section, we will talk about Rikishi's age, and birthday-related info. Rikishi's actual age is 58, and birthday is on 11-Oct-1965. When is Rikishi's next birthday? The next birthday of Rikishi is on 11 October, 2024.
| Birthday | 11-Oct-1965 |
|---|---|
| Name of the Day | Monday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Libra |
| Next Birthday | 11 October, 2024 |
| Age in 2024 | 58 years |
| Place of Birth | Isle of Samoa |
| Country of Birth | American Samoa |
Rikishi's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Rikishi? The physical condition of Rikishi is good. How tall is Rikishi? Want to know Rikishi's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.85 m., and weight is 193.
- Rikishi's Height: 1.85 m.
- Rikishi's Weight: 193 Kilograms
In the below table, you will find the height of Rikishi in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'1" |
|---|---|
| In Meters: 1.85 m. | |
| Weight | In Pound: 425.56 lbs |
| In KG: 193 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Rikishi Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Rikishi is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Rikishi? In this section, we will talk about Rikishi's personal life, life story. As you are curious to know about Rikishi. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Rikishi Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Rikishi? In this table, we added the education information of Rikishi. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Rikishi. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Rikishi
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Rikishi.
- What is the Net Worth of Rikishi?
The Net Worth of Rikishi is $2 M.
- What is the Height of Rikishi?
The height of Rikishi is 1.85.
- Where is the birthplace of Rikishi?
The birthplace of Rikishi is Isle of Samoa.
- What is the Date of Birth of Rikishi?
The birthday of Rikishi is on 11-Oct-1965.
- Is Rikishi Married?
The marital status of Rikishi is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Rikishi's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Rikishi. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Rikishi's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Rikishi. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.