Mini Biography
| Name | Shane Lechler |
|---|---|
| Date of Birth | August 07, 1976 |
| Profession | Football Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Shane Lechler is a well-known Football Player. He was born in Texas, United States on August 07, 1976. Want to more about him? In this article, we covered Shane Lechler's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Shane Lechler.
Table of Contents (Quick Links)
Shane Lechler Biography
Do you wanna know Shane Lechler's full Biodata? Shane Lechler is a Football Player. He was born in Texas on August 07, 1976. He is 47 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Shane Lechler |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 7-Aug-1976 |
| Age in 2024 | 47 |
| Birth Place | Texas |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.88 m |
| Weight | 102 KG |
| Profession | Football Player |
Shane Lechler Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Shane Lechler? What is the income source of Shane Lechler? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Shane Lechler?As of 2024, the current net worth of Shane Lechler is $1.5 Million.
Shane Lechler Age, and Birthday Info 2024
Shane Lechler's Birthday Countdown
Shane Lechler's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Shane Lechler? In this section, we will talk about Shane Lechler's age, and birthday-related info. Shane Lechler's actual age is 47, and birthday is on 7-Aug-1976. When is Shane Lechler's next birthday? The next birthday of Shane Lechler is on 07 August, 2024.
| Birthday | 7-Aug-1976 |
|---|---|
| Name of the Day | Saturday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Leo |
| Next Birthday | 07 August, 2024 |
| Age in 2024 | 47 years |
| Place of Birth | Texas |
| Country of Birth | United States |
Shane Lechler's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Shane Lechler? The physical condition of Shane Lechler is good. How tall is Shane Lechler? Want to know Shane Lechler's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.88 m., and weight is 102.
- Shane Lechler's Height: 1.88 m.
- Shane Lechler's Weight: 102 Kilograms
In the below table, you will find the height of Shane Lechler in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'2" |
|---|---|
| In Meters: 1.88 m. | |
| Weight | In Pound: 224.91 lbs |
| In KG: 102 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Shane Lechler Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Shane Lechler is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Shane Lechler? In this section, we will talk about Shane Lechler's personal life, life story. As you are curious to know about Shane Lechler. We added the information below.
| Marital Status | Married |
|---|---|
| Spouse(s) | Erin Gibson |
| Marriage Date | |
| Children |
Shane Lechler Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Shane Lechler? In this table, we added the education information of Shane Lechler. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Shane Lechler. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Shane Lechler
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Shane Lechler.
- What is the Net Worth of Shane Lechler?
The Net Worth of Shane Lechler is $1.5 Million.
- What is the Height of Shane Lechler?
The height of Shane Lechler is 1.88.
- Where is the birthplace of Shane Lechler?
The birthplace of Shane Lechler is Texas.
- What is the Date of Birth of Shane Lechler?
The birthday of Shane Lechler is on 7-Aug-1976.
- Is Shane Lechler Married?
The marital status of Shane Lechler is: Married
Conclusion
So that's all we have about Shane Lechler's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Shane Lechler. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Shane Lechler's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Shane Lechler. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.