Mini Biography
| Name | Siya Kolisi |
|---|---|
| Date of Birth | June 16, 1991 |
| Profession | Rugby Union Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Siya Kolisi is a Rugby Union Player who was born on June 16, 1991 in South Africa. Want to more about him? In this article, we covered Siya Kolisi's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Siya Kolisi Biography
Do you wanna know Siya Kolisi's full Biodata? Siya Kolisi is a Rugby Union Player. He was born in Ibhayi on June 16, 1991. He is 32 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Siya Kolisi |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 16-Jun-1991 |
| Age in 2024 | 32 |
| Birth Place | Ibhayi |
| Country | South Africa |
| Nationality | South African |
| Height | 1.88 m |
| Weight | 105 KG |
| Profession | Rugby Union Player |
Siya Kolisi Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Siya Kolisi? What is the income source of Siya Kolisi? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Siya Kolisi?As of 2024, the current net worth of Siya Kolisi is $1.5 Million.
Siya Kolisi Age, and Birthday Info 2024
Siya Kolisi's Birthday Countdown
Siya Kolisi's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Siya Kolisi? In this section, we will talk about Siya Kolisi's age, and birthday-related info. Siya Kolisi's actual age is 32, and birthday is on 16-Jun-1991. When is Siya Kolisi's next birthday? The next birthday of Siya Kolisi is on 16 June, 2024.
| Birthday | 16-Jun-1991 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Gemini |
| Next Birthday | 16 June, 2024 |
| Age in 2024 | 32 years |
| Place of Birth | Ibhayi |
| Country of Birth | South Africa |
Siya Kolisi's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Siya Kolisi? The physical condition of Siya Kolisi is good. How tall is Siya Kolisi? Want to know Siya Kolisi's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.88 m., and weight is 105.
- Siya Kolisi's Height: 1.88 m.
- Siya Kolisi's Weight: 105 Kilograms
In the below table, you will find the height of Siya Kolisi in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'2" |
|---|---|
| In Meters: 1.88 m. | |
| Weight | In Pound: 231.53 lbs |
| In KG: 105 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Siya Kolisi Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Siya Kolisi is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Siya Kolisi? In this section, we will talk about Siya Kolisi's personal life, life story. As you are curious to know about Siya Kolisi. We added the information below.
| Marital Status | Married |
|---|---|
| Spouse(s) | Rachel Smith |
| Marriage Date | |
| Children | Nicholas Kolisi, Keziah Kolisi |
Siya Kolisi Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Siya Kolisi? In this table, we added the education information of Siya Kolisi. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Siya Kolisi. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Siya Kolisi
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Siya Kolisi.
- What is the Net Worth of Siya Kolisi?
The Net Worth of Siya Kolisi is $1.5 Million.
- What is the Height of Siya Kolisi?
The height of Siya Kolisi is 1.88.
- Where is the birthplace of Siya Kolisi?
The birthplace of Siya Kolisi is Ibhayi.
- What is the Date of Birth of Siya Kolisi?
The birthday of Siya Kolisi is on 16-Jun-1991.
- Is Siya Kolisi Married?
The marital status of Siya Kolisi is: Married
Conclusion
So that's all we have about Siya Kolisi's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Siya Kolisi. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Siya Kolisi's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Siya Kolisi. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.