Mini Biography
| Name | Summer Rae |
|---|---|
| Date of Birth | November 28, 1983 |
| Profession | Wrestler |
| Net Worth | $3 M |
They say behind every great man is a great woman. Clearly, Summer Rae took that old saying to heart, because nearly every up-and-coming villain seems to have this devious Superstar hanging on their arm and whispering in their ear at equal measure. In addition to proving her own mettle in the ring as a submission expert in WWE NXT, Summer has established a reputation as a kingmaker on the main roster, helping guide Fandango, Rusev and Tyler Breeze through their formative months in WWE. Under her guidance and influence, Fandango became a viral sensation, Rusev rebounded from a debilitating injury and Breeze cemented himself as an immediate threat upon his main roster debut. So, if youre looking for a Superstar to start a revolution, look no further than the perky blond with the blinding smile and golden hair. You might be interested to know more about Summer Rae. So, in this article, we discussed all information about Summer Rae's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Summer Rae.
Table of Contents (Quick Links)
Summer Rae Biography
Do you wanna know Summer Rae's full Biodata? Summer Rae also known as Danielle Louise Moinet, Danielle Moinet, Summer Rae is a Wrestler. She was born in Raleigh, N.C. on November 28, 1983. She is 40 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Summer Rae |
|---|---|
| Nickname | Danielle Louise Moinet, Danielle Moinet, Summer Rae |
| Gender | Female |
| Date of Birth | 28-Nov-1983 |
| Age in 2024 | 40 |
| Birth Place | Raleigh, N.C. |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.78 m |
| Weight | 57 KG |
| Profession | Wrestler |
Summer Rae Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Summer Rae? What is the income source of Summer Rae? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Summer Rae?As of 2024, the current net worth of Summer Rae is $3 M.
Summer Rae Age, and Birthday Info 2024
Summer Rae's Birthday Countdown
Summer Rae's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Summer Rae? In this section, we will talk about Summer Rae's age, and birthday-related info. Summer Rae's actual age is 40, and birthday is on 28-Nov-1983. When is Summer Rae's next birthday? The next birthday of Summer Rae is on 28 November, 2024.
| Birthday | 28-Nov-1983 |
|---|---|
| Name of the Day | Monday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Sagittarius |
| Next Birthday | 28 November, 2024 |
| Age in 2024 | 40 years |
| Place of Birth | Raleigh, N.C. |
| Country of Birth | United States |
Summer Rae's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Summer Rae? The physical condition of Summer Rae is good. How tall is Summer Rae? Want to know Summer Rae's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.78 m., and weight is 57.
- Summer Rae's Height: 1.78 m.
- Summer Rae's Weight: 57 Kilograms
In the below table, you will find the height of Summer Rae in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'10" |
|---|---|
| In Meters: 1.78 m. | |
| Weight | In Pound: 125.69 lbs |
| In KG: 57 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Summer Rae Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Summer Rae is married or unmarried? Who is the Boyfriend of Summer Rae? In this section, we will talk about Summer Rae's personal life, life story. As you are curious to know about Summer Rae. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Summer Rae Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Summer Rae? In this table, we added the education information of Summer Rae. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Summer Rae. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Summer Rae
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Summer Rae.
- What is the Net Worth of Summer Rae?
The Net Worth of Summer Rae is $3 M.
- What is the Height of Summer Rae?
The height of Summer Rae is 1.78.
- Where is the birthplace of Summer Rae?
The birthplace of Summer Rae is Raleigh, N.C..
- What is the Date of Birth of Summer Rae?
The birthday of Summer Rae is on 28-Nov-1983.
- Is Summer Rae Married?
The marital status of Summer Rae is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Summer Rae's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Summer Rae. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Summer Rae's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Summer Rae. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.