Mini Biography
| Name | Tea Cooper |
|---|---|
| Date of Birth | April 16, 1997 |
| Profession | Basketball Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Tea Cooper is a Basketball Player. She was born in New Jersey on April 16, 1997. Want to more about her? In this article, we covered Tea Cooper's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Tea Cooper Biography
Do you wanna know Tea Cooper's full Biodata? Tea Cooper is a Basketball Player. She was born in New Jersey on April 16, 1997. She is 26 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Tea Cooper |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Female |
| Date of Birth | 16-Apr-1997 |
| Age in 2024 | 26 |
| Birth Place | New Jersey |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.73 m |
| Weight | 73 KG |
| Profession | Basketball Player |
Tea Cooper Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Tea Cooper? What is the income source of Tea Cooper? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Tea Cooper?As of 2024, the current net worth of Tea Cooper is $1.5 Million.
Tea Cooper Age, and Birthday Info 2024
Tea Cooper's Birthday Countdown
Tea Cooper's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Tea Cooper? In this section, we will talk about Tea Cooper's age, and birthday-related info. Tea Cooper's actual age is 26, and birthday is on 16-Apr-1997. When is Tea Cooper's next birthday? The next birthday of Tea Cooper is on 16 April, 2024.
| Birthday | 16-Apr-1997 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aries |
| Next Birthday | 16 April, 2024 |
| Age in 2024 | 26 years |
| Place of Birth | New Jersey |
| Country of Birth | United States |
Tea Cooper's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Tea Cooper? The physical condition of Tea Cooper is good. How tall is Tea Cooper? Want to know Tea Cooper's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.73 m., and weight is 73.
- Tea Cooper's Height: 1.73 m.
- Tea Cooper's Weight: 73 Kilograms
In the below table, you will find the height of Tea Cooper in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'8" |
|---|---|
| In Meters: 1.73 m. | |
| Weight | In Pound: 160.97 lbs |
| In KG: 73 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Tea Cooper Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Tea Cooper is married or unmarried? Who is the Boyfriend of Tea Cooper? In this section, we will talk about Tea Cooper's personal life, life story. As you are curious to know about Tea Cooper. We added the information below.
| Marital Status | Married |
|---|---|
| Spouse(s) | Dwight Howard |
| Marriage Date | |
| Children |
Tea Cooper Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Tea Cooper? In this table, we added the education information of Tea Cooper. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Tea Cooper. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Tea Cooper
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Tea Cooper.
- What is the Net Worth of Tea Cooper?
The Net Worth of Tea Cooper is $1.5 Million.
- What is the Height of Tea Cooper?
The height of Tea Cooper is 1.73.
- Where is the birthplace of Tea Cooper?
The birthplace of Tea Cooper is New Jersey.
- What is the Date of Birth of Tea Cooper?
The birthday of Tea Cooper is on 16-Apr-1997.
- Is Tea Cooper Married?
The marital status of Tea Cooper is: Married
Conclusion
So that's all we have about Tea Cooper's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Tea Cooper. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Tea Cooper's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Tea Cooper. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.